PEGASTI BADELJ – najboljši naravni proizvod za čiščenje jeter
Ljudem, ki morajo uživati veliko zdravil ali imajo težave s »kemično tovarno« v našem telesu – jetri, toplo priporočamo uživanje zmletih semen pegastega badlja.
Pegasti badelj na zeliščnem vrtu Majnika
Na zeliščnem vrtu Majnika rastejo posamične rastline pegastega badlja, v neposredni okolici vrta pa imamo njegov nasad. Pegasti badelj ni občutljiva rastlina in se zelo rad razbohoti na mestih, kamor veter do zemlje prinese njegova semena, in zraste tudi do slaba dva metra v višino. Ker pa je dobesedno posut z iglicami, ki so zelo tanke in povzročajo zelo neprijetne globoke pike, je ročna pridelava njegovih semen zelo zahtevna.
Pika, pika, zelo zelo pika … kako ga obiramo?
Ko poleti njegovi koški semen dozorijo (vijolični cvetovi se spremenijo v rjave koške), se moramo sredi vročine obleči v bundo in rokavice, da se vsaj za silo zaščitimo pred njegovimi neštetimi iglicami. Tudi sami koški so obdani s številnimi iglicami, zato moramo imeti zelo dobro zaščitene roke (kar pa seveda pomeni, da so naše roke bolj okorne) tudi, ko brskamo semena iz koškov. Ko nam enkrat uspe semena osvoboditi iglic, s pomočjo majhnega ventilatorčka odpihnemo kosme belih dlačic, ki se držijo semena (prosto v naravi te dlačice delujejo kot krilca, da veter semena raznese po bližnji in daljni okolici), delcev listov ipd. Ko so semena šla skozi prvo fazo čiščenja, jih čaka še ročno prebiranje in končno čiščenje. Vsako seme posebej preberemo in izločimo vsa nezrela in morebitna poškodovana semena. Najbolj zdrava semena potem še močno zdrgnemo s suho krpo in jih spakiramo v kozarce.
Verjamemo, da je ta način pridelave semen najbolj naraven in ohranja semena v njihovi prvinski obliki, kar pomeni tudi z vsemi njihovimi dobrodejnimi učinkovinami. Vsakršen mehanski poseg v pridelavo ali nato v predelavo semen poseže v vrednost teh učinkovin, ki nikakor niso več takšne kot pri rastlini, ki je bila ročno, na naraven način pridelana od semena pa spet do semena.
S semeni pegastega badlja z našega zeliščnega vrta gotovo dobite najbolj zdrave, naravne plodove, ki jih je človeška roka zmožna pridelati.
Uporaba
Zjutraj s prvim obrokom zaužijemo 1 žličko zmletih semen pegastega badlja. Najboljše je, da semena zaužijemo z izdelki, ki vsebujejo malo maščobe, npr. jogurt, laneno olje … takrat je namreč absorpcija silimarina najbolj učinkovita. Priporočamo, da si semena zmeljete sproti, v kolikor pa to ni mogoče, jih lahko zmleta hranite v tesno zaprtem kozarcu v temnem prostoru.
Dobro je, če pegasti badelj redno uživamo pribl. 3 tedne, nato pa z njegovim uživanjem prekinemo za isto obdobje (tj. 3 tedne). Nato lahko kuro ponovimo.
V kolikor želite narediti res temeljito čiščenje telesa, vam priporočamo, da v obdobju uživanja semen pegastega badlja pijete tudi prečiščevalni čaj iz posušene artičoke in repika.